Atrakcje

Bieszczady to przede wszystkim piesze wędrówki

Osoby, które cenią sobie aktywny wypoczynek, z całą pewnością powinny dobrze zaplanować czas w Bieszczadach pod tym kątem gdyż piesze wędrówki po bieszczadzkich szlakach turystycznych to piękno samo w sobie. Łączy przyjemne z pożytecznym czyli niesamowite pejzaże gór, krajobrazy które zapamiętacie na długie lata i ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie. Turyści mają do dyspozycji rozległą sieć szklaków pieszych oraz ścieżek przyrodniczych na terenie Bieszczad a także w Ciśniańsko-Wetlińskim Parku Krajobrazowym oraz w Bieszczadzkim Parku Narodowym.

Bieszczady to również wycieczki rowerowe

Miłośnicy dwóch kółek nie będą zawiedzeni, ponieważ na terenie Bieszczad rozciągają się liczne, bardzo dobrze oznakowane i przygotowane szlaki rowerowe. Wiele dróg leśnych jest dostępnych dla rowerów. Przebiegają one pośród przepięknej i bardzo bogatej fauny i flory Bieszczad.

Bieszczady to także turystyka konna

Nasze bieszczadzkie tereny to istny raj jeździecki co więcej konne przejażdżki gwarantują wspaniałe przeżycia i piękne widoki a jeśli dodamy do tego możliwość skorzystania z tych atrakcji w naszej BIESZCZADZKIEJ SADYBIE to miłośnicy koni mają idealną bazę w Bieszczadach do tego typu aktywności. Oferujemy początkującym naukę jazdy konnej, nieco bardziej doświadczonym wyjazdy w teren i wycieczki po okolicy, zaś osoby jeżdżące od dłuższego czasu mają możliwość spróbowania swych sił w konnych rajdach terenowych, które są dostępne w okolicznych stadninach.

Wyciągi narciarskie

Łagodne stoki Bieszczadów to świetne miejsce dla dzieci oraz osób, które dopiero uczą się jeździć na nartach. W dodatku nie spotkają tu Państwo tłumów oraz unikną kolejek do wyciągów. Dziś w Bieszczadach znajdziecie Państwo liczne stacje narciarskie, wyciągi i trasy narciarstwa biegowego. Średni czas zalegania pokrywy śnieżnej na obszarach położonych powyżej 500 m. n. p. m to 90 dni, a powyżej 800 m. n. p. m to 140 dni. Na pewno warunki panujące w Bieszczadach są idealne dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami. Również dzieci które kochają białe szaleństwa będą zachwycone.

Wyciąg narciarski Karlików odległość ok 70km:
Posiada dwie szerokie, bezpieczne trasy. Są one sztucznie naśnieżone oraz ratrakowane. Jeden ze stoków jest również oświetlony, W Karlikowie znajdują się dwa wyciągi orczykowe o zdolności przewozowej 2000 osób/h oraz wyciąg dla dzieci i początkujących narciarzy.
www.wyciag-karlikow.pl

Wyciąg narciarski Bystre odległość 9km:
Znajdziecie tu Państwo dwie trasy. Jedna z nich posiada homologację FIS, druga jest przeznaczona dla początkujących. Stok jest oświetlony, sztucznie naśnieżany oraz ratrakowany.

Wyciąg narciarski Kalnica odległość 9km:
Długość wyciągu: 650 m. Długość tras: 1 czerwona, 2 niebieskie: 850 m, 800m, 650 m.
www.kalnica.eu

Wyciąg narciarski Weremień-Lesko-SKI odległość 40km
Narciarze znajdą tam dwie trasy o łącznej długości 1430 m (680 m i 750 m). Stok jest oświetlony, sztucznie naśnieżany oraz ratrakowany. Istnieje możliwość wydzielenia osobnej trasy dla saneczkarzy. Dużą atrakcją dla snowboardzistów jest snowpark z profesjonalnymi przeszkodami.
www.lesko-ski.pl

Wyciąg narciarski Gromadzyń w Ustrzykach Dolnych odległość 50 km
Znajdziecie tu Państwo trzy trasy o długości: 750 m. (z homologacją FIS), 800 m. i 900 m. Są one sztucznie naśnieżane, ratrakowane oraz oświetlone. Do dyspozycji Gości oddano dwa wyciągi orczykowe 2 – osobowe o długości 650 m oraz wyciąg talerzykowy 1 – osoby o długości 150 m. Przy wyciągach znajdują się dwa bary, wypożyczalnia sprzętu wraz z serwisem narciarskim, a także szkółka narciarska. Różnica wzniesień wynosi 164 m.
www.ustrzyki-narty.pl

Wyciąg narciarski Kamienna Laworta w Łodynie odległość 56 km
Znajdują się tu trzy wyciągi: krzesełkowy (długość: 1300 m, zdolność przewozowa: 1100 osób/h), orczykowy (długość:1250 m, zdolność przewozowa: 1000 osób/h) i orczykowy dla początkujących (długość:300 m). Trasy narciarskie mają długość 1250 m i posiadają homologację FIS. Są sztucznie śnieżone oraz ratrakowane. U podnóża stoku Goście znajdą wypożyczalnię sprzętu, a także bar. Dojazd: drogą z Ustrzyk Dolnych w kierunku Przemyśla i przejścia granicznego w Krościenku.
www.ustrzyki-narty.pl

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Każdy, kto wybiera się w Bieszczady i trafi w okolice miejscowości Cisna, na pewno usłyszy o słynnej „bieszczadzkiej ciuchci” czy też o „bieszczadzkiej kolejce”. Popularna kolejka jest bez wątpienia jedną z głównych atrakcji Bieszczad i nie można, będąc na miejscu nie skorzystać z możliwości jej przejazdu. Wystarczy podjechać do miejscowości Majdan gdzie znajduje się główna stacja wąskotorowej kolei. Do wyboru mamy kilka tras przejazdu. Na miejscu można również obejrzeć galerię archiwalnych, rzadkich zdjęć tej urokliwej bieszczadzkiej ciuchci.

Mini zoo „Leśny Zwierzyniec” w miejscowości Liszna

Odwiedzając Bieszczadzką kolejkę leśna warto również podjechać do miejscowości Liszna która graniczy z Majdanem. Znajduje się tam niewielkich rozmiarów mini zoo, które jest dużą atrakcją dla dzieci i dorosłych. Możemy tam spotkać stado jelenia szlachetnego, daniele, muflony, dziki, szopy, jenoty, nutrie, fretki, susły, króliki, świnki morskie. Z ciekawych ptaków spostrzec tu można: gęsi, kaczki, bażanty i przepiórki. Atrakcją tego miejsca jest również możliwość zakupu karmy i samodzielnego karmienia poszczególnych zwierząt.

Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem

Zagroda Żubrów jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Bieszczadach. Ostoja żubrów prowadzona jest przez Nadleśnictwo Stuposiany, a jednym z jej podstawowych zadań jest przywracanie żubrów naturze. Od jej powstania upłynęło ponad pięć lat. Miejsce jakie jest aktualnie wytyczone dla tych zwierząt to osiem hektarów terenu. Żubrza zagroda podzielona jest na część pokazową, ze specjalnymi tarasami widokowymi dla turystów i aklimatyzacyjną, do której trafiają nowe osobniki sprowadzane w Bieszczady oraz żubry, które maja trafić na wolność.

Drezyny Rowerowe w Bieszczadach

W Bieszczadach powstała nowa atrakcja! Największa w Polsce turystyczna wypożyczalnia drezyn rowerowych na odcinku 50 km linii kolejowej 108 od Zagórza do Krościenka z bazą w Uhercach Mineralnych. Drezyny cieszą się ogromną popularnością i z pewnością warto skorzystać z tej formy aktywności.

Spływ pontonowy rzeką SAN

Spływ pontonowy Sanem to czysta przyjemność. San jest rzeką bardzo spokojną, a spływ po niej należy raczej do rekreacyjnych. Spokojne wody Sanu są doskonałe do odpoczynku dla grupy przyjaciół, rodzin z dziećmi czy większych grup zorganizowanych. Pontony są bezpieczniejsze niż kajaki i wchodzi do nich jednorazowo 5 lub 7 osób. Każdy z uczestników obowiązkowo wyposażony jest w kamizelkę asekuracyjną firmy Olimp i pagaje Szmagliński. Trasy spływów zaczynają się od 5 do nawet 20 km. Miłośników przyrody na pewno zachwycą widoki na dziewicze lasy i zalesione wzgórza oraz dziesiątki rzadkich gatunków ptaków mijanych podczas spływu. Nie należy do rzadkości widok bociana czarnego, czapli szarej, dzikich gęsi i kaczek. Jakość sprzętu, którego używamy daje pewność bezpieczeństwa i pozwala skupić się jedynie na przyjemnej podróży z prądem rzeki. Niezależnie od wieku, kondycji fizycznej, płci i poziomu sprawności fizycznej każdy może czuć się całkowicie.

Parki linowe

W Bieszczadach mają Państwo do wyboru kilka parków linowych. Jeden znajduje się bardzo blisko naszej Bieszczadzkiej Sadyby ok 500m od nas. Jednak najsłynniejszym i bez wątpienia najatrakcyjniejszym jest ten nad Zalewem Solińskim – szczególnie ze względu na tyrolkę zawieszoną nad wodą.

Rezerwat Sine wiry

To jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Bieszczadach. Pieszo z parkingu w Polankach można tu dojść w kilkadziesiąt minut. Trasa nie jest wymagająca, za to widoki zapierają dech w piersiach. Rezerwat krajobrazowy Sine Wiry powstał w 1987 roku i jest położony jest na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje powierzchnią ok 450 hektarów. Został utworzony w celu ochrony przełomowego odcinka Wetliny i to właśnie przełomowi tej rzeki, która lawiruje między wielkimi głazami i progami skalnymi, zawdzięcza swą popularność wśród odwiedzających tę część Bieszczad turystów.

Jezioro Solińskie- Zwiedzanie zapory i jej wnętrza

Jezioro Solińskie położone jest na północny-zachód od Bieszczadów jest to największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny retencyjno-energetyczny. Jezioro powstało, by chronić Dolinę Sanu przez grożącymi jej powodziami. Zbiornik powstał w 1968 poprzez spiętrzenie wód Sanu i Solinki przez zaporę. Jezioro Solińskie to atrakcyjne miejsce dla żeglarzy i kajakarzy ale nie tylko, żeglarze preferujący dużą zmienność wiatrów zakochają się w tym miejscu. W przystaniach w miejscowości Polańczyk czy Solina jest możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego: kajaków, łódek, rowerów wodnych, a nawet jachtów. Niezwykła atrakcją Jeziora Solińskiego są rejsy statkami bieszczadzkiej floty. Można tu także spacerować po zatłoczonym i gwarnym deptaku i zakupić wiele ciekawych pamiątek Bieszczadzkich.

Bogactwo architektury sakralnej

Drewniane cerkwie bo o nich mowa, zlokalizowane na terenie Bieszczad to coś co zdecydowanie warto wziąć pod uwagę i zobaczyć na własne oczy będąc na miejscu. Te stare, ale niewątpliwie piękne budynki znajdziemy m.in. w Turzańsku, Komańczy czy w Hoszowie. Cerkwie idealnie wkomponowane w górski pejzaż, nadają Bieszczadom niepowtarzalny klimat.

Skansen w Sanoku

Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie (malownicze położenie na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich dość wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia).

Odtwarzając typowe zabudowy wsi i zagospodarowania zagród na terenie Muzeum zgromadzono tam najbogatsze pod względem ilości obiektów (ponad 100) budownictwa drewnianego. Jest to pierwsze takie muzeum etnograficzne w Polsce, które zostało założone w po II wojnie światowej. Oprócz budynków mieszkalnych można zobaczyć tam również budynki mieszkalno-gospodarcze i typowo gospodarcze, w Parku znajdują się również obiekty sakralne (XVII-wieczny kościół, dwie XVIII-wieczne cerkwie bojkowskie, jedna okazała cerkiew łemkowska z samego początku XIX w. i kilka malowniczych kapliczek), budynki użyteczności publicznej (szkoła wiejska, zajazd) oraz obiekty przemysłowe (młyn wodny, wiatraki, kuźnie). Zarówno świątynie jak i większość budynków mieszkalnych oraz gospodarczych, posiadają w pełni urządzone i udostępnione do zwiedzania wnętrza (m.in. warsztaty rzemieślnicze: tkackie, garncarza, kołodzieja, wytwórcy drewnianych łyżek, koszy wiklinowych itp.).

Muzeum Historyczne w Sanoku - Galeria Zdzisława Beksińskiego

Muzeum w Sanoku istnieje od 1934 roku. Posiada bogate zbiory sztuki współczesnej, głównie dzieła artystów polskich tworzących na emigracji, we Francji, przekazane muzeum w formie darów i zakupów. Galeria autorska Zdzisława Beksińskiego - artysty pochodzącego z Sanoka i zamieszkałego tutaj do 1977 roku. Muzeum posiada jedyną w Polsce stałą galerię ponad 100 prac artysty, od wczesnych fotografii, rzeźb i reliefów abstrakcyjnych, po najnowsze obrazy olejne i grafikę komputerową.

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych

Muzeum to zostało założone w latach 70. i dziś jest jednym z największych tego typu w Polsce. Znajduje się tu interesująca wystawa „Fauna i flora Bieszczadów", które prezentuje charakterystyczne dla tych gór gatunki zwierząt i roślin. Ma w swoich zbiorach bogatą kolekcję dużych ssaków i ptaków.

Bieszczady pod kątem historii

Tereny dzisiejszego województwa podkarpackiego przez lata miały bardzo duże znaczenie geopolityczne. Nic więc dziwnego, że były także polem wielu działań militarnych na przestrzeni wieków. Szczególnie dużo pamiątek znajdą miłośnicy historii współczesnej, ponieważ przechodziły tędy fronty obydwu wojen światowych. Dziś w Bieszczadach można znaleźć więc wiele cmentarzy wojennych, zbiorowych i indywidualnych mogił oraz obiekty militarne.

Wycieczki do Lwowa oraz do Słowacji i na Węgry z pobliskich biur podróży

Lwów: to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast Ukrainy. Mnogość zabytków kultury ukraińskiej, polskiej, żydowskiej czy ormiańskiej czyni je unikatem – w 1998 lwowskie Stare Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z pewnością warto pomysleć o jednodniowej wycieczce do Lwowa biorąc pod uwagę fakt, że będą państwo bardzo blisko granicy z Ukrainą.

Słowacja: to przede wszystkim SOLIVAR – dawna kopalnia (rafineria) soli. Preszowski Solivar jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki na Słowacji. Wielki kompleks składa się z zbiornika solanki, pieców do warzenia, drewnianych tężni, największego drewnianego kieratu w Europie, składu soli. Dawna kopania soli została zalana wodą i znaleziono bardzo ciekawy sposób na wydobycie cennego minerału. Kopalnia działała od 1571 roku. Słowacja to także SVIDNIK gdzie znajdą państwo ekspozycja militarów z II Wojny Światowej, istna gratka dla miłośników militariów. Ekspozycja znajduje się na otwartym powietrzu, gdzie zobaczyć można między innymi pojazdy opancerzone, czołgi, niszczyciele czołgów, samolot Lisunow li-2,działa i haubice. Biura podróży planują również zwiedzanie KOSZYC które przez wiele wieków znajdowały się we władaniu różnych królestw, państw i kultur, co widać najwyraźniej w samych Koszycach – drugim pod względem wielkości mieście na Słowacji. W Koszycach znajdziemy ślady kultury Słowaków, Rusinów, Żydów, Niemców, a także Węgrów. Zobaczymy wrzecionowaty rynek, pełen klimatycznych kawiarenek i pubów. W planie zwiedzania Koszyc między innymi : Pierwszy w Europie herb miejski, kaplica św Michała, Katedra św Elżbiety, grające fontanny, dom żebraka, wieża Urbana, wrzecionowaty rynek, uliczka rzemieślnicza, gmach teatru państwowego, uliczkę rzemieślników, dom kata, oraz wielu innych bardzo ciekawych miejsc.

Węgry: to przede wszystkim baseny w skalnych grotach Barlangfurdo w Miszkolc Topolca. Groty są unikalnym na skalę europejską i nieporównywalnym z niczym innym kompleksem basenów termalnych w wulkanicznych jaskiniach. Unikalne węgierskie kąpielisko, na które składa się 6 krytych basenów o temperaturze wody od 28 do 35 stopni, pięknie oświetlone skalne groty i niemal 700 metrów korytarzy zapewni niezapomniane wrażenia. Kąpielisko Barlangfurdo oferuje również kilka basenów zewnętrznych, dlatego polecamy zabrać ze sobą również kremy z filtrem i nakrycia głowy, aby w pełni cieszyć się południowym słońcem. Pamietajmy że Węgry to także wina a jak mowa o winach to degustacja słynnego Tokaju w chłodnej piwniczce to nie tylko bal dla zmysłu smaku, ale ogromna dawka wiedzy o tym trunku :)